index.php index.php

Wróć   Forum Vectra Unlimited - Polski Klub Opla Vectry > Klub "VU" > Vectra Unlimited EU

Vectra Unlimited EU Forum europejskie :)

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stare 01-08-2012, 08:13   #1
Krzysieq
 
Awatar Krzysieq
 

Dołączył: 03.03.2007
Skąd: Kraków
Auto: tatuśkobus
Posty: 2,354
Domyślnie Opony w Europie

Hej,

Temat dla mnie na czasie, ale może się wydać nieco dziwny. Jak już się chwaliłem nieraz na forum, przeprowadzamy się spowrotem do Polski w sierpniu (za półtora tygodnia się ten mętlik zaczyna). Wyliczyłem na szybko, że w związku z tą przeprowadzką przelatam autem jakieś 8000 km w ciągu dwóch tygodni. Sporo... Chciałem zaoszczędzić trochę kasy przy tej okazji, bo sam koszt ropy jest dość przerażający, a do tego jeszcze autostrady, postoje, żarcie w drodze, trzeba auto przeglądnąć i olej zmienić.

Zaświtał mi więc w głowie taki pomysł, żeby sobie zmienić koła na zimowe. Letnie mam 225/40R18, zimę 205/55R16, więc 2 cm mniej szerokości. Zimówki i tak mam już takie, że na zimę się nie nadają. Wyrzucić szkoda, więc pomyślałem, że je wykończę akurat podczas tej przeprowadzki. Powinna mi viki mniej spalić (szacuję że około litra na 100 biorąc pod uwagę spalanie zimowe, ale może być nawet więcej, bo raczej będę też wolniej niż zwykle jeździł).

No i tu się pojawia pytanie - jak jest z jazdą na zimówkach w lecie? Że w zimie na letnich gdzieniegdzie nie wolno wjechać to wszyscy wiemy. A w drugą stronę? W Polsce nie ma problemu jeśli jest bieżnik na oponie wystarczający. A wiecie może o jakimś kraju, który tego zabrania? Na SB mi ktoś pisał, że chyba Czechy i Szwecja mają coś takiego. Państwa, które mnie interesują, to Polska, Niemcy, Szwajcaria, Francja (tu o ile wiem nie ma problemu), Hiszpania, Włochy, Austria, Czechy i Słowacja. Jak ktoś coś wie na pewno w tym temacie, to bardzo proszę o info Nie chciałbym się nadziać na nadgorliwego niebieskiego z prawem do wezwania lawety ze względu na moje opony.



"Jeżeli ludzie potrafią czynić dobro tylko dlatego, że boją się kary albo oczekują nagrody, to naprawdę żałosna z nas banda."
A. Einstein
---
Były: VB X18XE, VC GTS Z19DTH
Jest: Tatuśkobus
Krzysieq jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 08:37   #2
M i k E
 
Awatar M i k E
 

Dołączył: 18.05.2008
Skąd: Ostrołęka / Warszawa
Auto: VC
Posty: 10,955
Domyślnie

wez pod uwage, ze opona zimowa w sierponiowych warunkach poludniowej europy moze miec mizerne wlasciwosci trakcyjno-gripowe
po prostu moze zabraknac przyczepnosci na hamowaniu z przyczepką....



Pozdrawiam!

-- MikE --
M i k E jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 08:53   #3
Krzysieq
 
Awatar Krzysieq
 

Dołączył: 03.03.2007
Skąd: Kraków
Auto: tatuśkobus
Posty: 2,354
Domyślnie

Myślisz, że aż taka różnica jest, żeby się nie dało jeździć na tym? Jak pisałem, z różnych względów rajdować nie zamierzam, choćby i takich, że 8kkm to jednak sporo jak na jednego kierowcę w takim okresie czasu. Plus ograniczenia prędkości z przyczepkami. Chyba nie będzie jak na lodowisku, co? Przyczepka też ma swój hamulec najazdowy poza tym...



"Jeżeli ludzie potrafią czynić dobro tylko dlatego, że boją się kary albo oczekują nagrody, to naprawdę żałosna z nas banda."
A. Einstein
---
Były: VB X18XE, VC GTS Z19DTH
Jest: Tatuśkobus
Krzysieq jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 10:09   #4
Bury
Dżust in Bimber
 
Awatar Bury
 

Dołączył: 16.12.2003
Skąd: Zamość
Auto: Fiat Panda
Posty: 4,301
Domyślnie

Nie wiem co mowia przepisy,ale ja w pazdzierniku zakladam zimówki,ktore mam w PL i jade juz do UK na zimówkach,zeby na sobie na nich zjechac w swieta.
Zrobilem podobnie w maju,gdzie an zimowkach pojechalem do PL i tam je zmienilem na letnie.
Co do samej jazdy,jak bedziesz jechal z glowa,a wiem,ze tak bedziesz jechal,to nie powinno byc problemow.
Kwiestia sprawdzenia przepisów,a w tym dobry jest Wescik nasz swiatowy klubowicz



Droga od kierowcy do szofera jest bardzo długa.



Bury jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 10:19   #5
Krzysieq
 
Awatar Krzysieq
 

Dołączył: 03.03.2007
Skąd: Kraków
Auto: tatuśkobus
Posty: 2,354
Domyślnie

No właśnie tak czekam aż się West wypowie, bo na pewno będzie wiedział co w Szwajcarii i Niemcowni słychać na ten temat, a te kraje mnie w tej chwili najbardziej interesują. U makaroniarzy nawet jak jest zabronione, to im to lotto, w Hiszpanii przypuszczam, że policjanci nie wiedzą, że istnieją opony zimowe. Austria przypuszczam, że będzie miała jak Niemcy, pytanie co nasi bracia z południa na ten temat sądzą. Może Petr będzie wiedział Ostatnią trasę już z przyczepką do Polski chciałem jechać przez Austrię i Czechy, żeby do Szwajcarii nie wjeżdżać, bo oprócz wszystkich naszych gratów będę też miał na przyczepce pokaźną ilość alkoholu Może nie handlową, ale na pewno taką, że jakby mi zolle dowalili, to by mi się pić odechciało Poza tym na granicy na pewno zjadłaby ich ciekawość, i kazaliby mi wszystko rozpakowywać, a potem pakować spowrotem. Nie mam na to ochoty...



"Jeżeli ludzie potrafią czynić dobro tylko dlatego, że boją się kary albo oczekują nagrody, to naprawdę żałosna z nas banda."
A. Einstein
---
Były: VB X18XE, VC GTS Z19DTH
Jest: Tatuśkobus
Krzysieq jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 10:47   #6
sito_zabrze
Dziadostwo VU
 

Dołączył: 14.01.2010
Skąd: Śląsk
Auto: VC na LPG :/
Posty: 3,028
Domyślnie

Przepisów odnośnie w którym kraju wolno nie znam
W zeszłym roku pojechałem na zimówkach do Chorwacji na wakacje. Mimo upałów nie wydaje mi sie zeby była dużo gorsza trakcja. Jedynie opony na zakrętach bardziej piszczały. Zrobiliśmy 3 tys km i mimo ze wszyscy twierdzą ze w upale moment sie zużywają to po powrocie wyglądały identycznie. Opony nie miały w Chorwacji lekkiego życia bo jest tam pełno zakrętów, podjazdów pod górę itp. Raz musiałem mega awaryjnie hamować na autobanie, jechaliśmy pod górkę, prędkość ok 140 i zaraz za górką był korek ( wypadek ), hamulec w podłogę i tylko jeden wielki pisk

Wg mnie w Twoim przypadku (przyczepka ) musisz bardziej uważać i zawsze mieć troszkę mniejszą prędkość. Ja moje zimówki dojechałem po wakacjach w RP i na zimę kupiłem nowe. Ale teraz do Chorwacji lecę już na letnich bo mi szkoda nowych zimówek



Były dwie VC dieselku :love:

Ostała sie ino jedna VC z LPG :D
sito_zabrze jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 12:42   #7
Kocur
 
Awatar Kocur
 

Dołączył: 29.05.2008
Skąd: Kraków
Auto: Mondeo MK4 2.5 Turbo
Posty: 1,230
Domyślnie

Nie ma żadnych przepisów zabraniających używania zimówek w lecie.

Zakazana jest jazda na łańcuchach oraz oponach specjalnie "nabijanych" ćwiekami itp - ale to logiczne - jeszcze nie widziałem nikogo w łańcuchach w sierpniu


Jedyne niedogodności to:

- większy hałas
- jak będzie mokro to przyczepność zimówek jest jednak gorsza niż letnich, nawet dociążone autko może pływać.



MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE
Kocur jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 12:53   #8
Krzysieq
 
Awatar Krzysieq
 

Dołączył: 03.03.2007
Skąd: Kraków
Auto: tatuśkobus
Posty: 2,354
Domyślnie

W ogólności może i zimówki więcej hałasują, ale w moim przypadku tak nie jest - są 2 cm węższe, dodatkowo z przyczepką będę musiał siłą rzeczy jechać wolniej. I jak wiadomo bardziej hałasują gumy twarde, a przy letnich temperaturach zimówki raczej miękną niż twardnieją. Z resztą co wiosna jak przekładam na letnie kapcie, to mam wrażenie że się głośno robi, ale może to moje letnie, które trzymają jak wściekłe na suchym i mokrym, ale kosztem jest hałas i zużycie paliwa. Coś za coś... Także nieco słabsza przyczepność też mnie nie martwi, no chyba że będę latał jak po lodowisku. Ale na to się chyba nie zanosi.



"Jeżeli ludzie potrafią czynić dobro tylko dlatego, że boją się kary albo oczekują nagrody, to naprawdę żałosna z nas banda."
A. Einstein
---
Były: VB X18XE, VC GTS Z19DTH
Jest: Tatuśkobus
Krzysieq jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 13:04   #9
Kocur
 
Awatar Kocur
 

Dołączył: 29.05.2008
Skąd: Kraków
Auto: Mondeo MK4 2.5 Turbo
Posty: 1,230
Domyślnie

No to nie ma problemu

Właśnie popytałem znajomego z Niemiec to mówi że zdarza się że ktoś dociera latem opony zimowe - więc w 100% legalne. Tylko grubość bieżnika standardowo musi być w normie i tyle.



MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE
Kocur jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Stare 01-08-2012, 13:15   #10
Krokcio
Kołpak VU
 

Dołączył: 25.10.2007
Skąd: Częstochowa
Auto: VC V6
Posty: 7,866
Domyślnie

Też bym się na taki krok zdecydował , wykończyć zimy (jak w moim przypadku 8 tys. km to właściwie sezon do przodu ).



[FONT=Arial Black][COLOR=blue]Per Aspera Ad Astra-[FONT=Lucida Console][COLOR=#800080] Przez Ciernie do Gwiazd[/COLOR][/FONT]
Krokcio jest nieaktywny   Odpowiedz z cytatem
Odpowiedz

Forum Vectra Unlimited - Polski Klub Opla Vectry > Klub "VU" > Vectra Unlimited EU



Uprawnienia umieszczania postów
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Aktywny(e)
EmotikonyAktywny(e)
[IMG] kod jest Aktywny(e)
Kod HTML jest wyłączony

Forum Jump

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:53.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
Spolszczenie: vBHELP.pl - Polski support vBulletin
Copyright Š2002 - 2022, Vectra Unlimited - Polski Klub Opla Vectry
Design by HTWoRKS