PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup auta w UK


Harnas28
26-03-2009, 14:08
Mam zamiar kupić w UK auto i w związku z tym mam parę pytań do bardziej obcykanych w temacie:czy da radę zrobić tak,że kupuje auto dostaje z tego co wiem kawałek dowodu rejestracyjnego V5 , ide do kafejki internetowej ubezpieczam go np w Norwich Union na short term drukuje sobie jakies potwierdzenie i moge nim śmigać do PL oczywiście zakładam ze TAX i MOT mam ważny.Czy to jest wykonalne?Czy raczej trzeba tam spędzić kilka dni czekając az wszystkie dokumenty przyjdą pocztą.Jakoś nie mogłem znależć na forum konkretnych wypowiedzi.Czy załuzmy umowa i ten V5 są honorowane w PL jako dokumenty auta i czy nie trzeba czasem czegoś jeszcze aby zarejestrować furkę w PL?

autobus21
26-03-2009, 15:55
Witam jak ja kupowałem 1 auto w UK to koleś mi dał część odcinka z dowodu auta taka zielona kartka prostokątna ( ta kartka zastępuje dowód zanim przyjdzie cały do domu) ubezpieczenie zamówiłem w ten sam dzień co kupiłem auto ( przez internet najlepiej) dostałem potwierdzenie na e-mail (drukujesz) aha i mam nadzieje że TAX i MOT te auto posiada ważne jeśli tak to można śmigać autem po drogach. A reszte papierów to znaczy dowód przychodzi gdzies do 2 tygodni a ubezpieczenie zależy od ubezpieczalni ale średnio od 3 do 5 dni roboczych.

GAWLAK
26-03-2009, 17:08
nie mozesz jechac na odcinku V5C do polski
to nie jest dowod tylko poswiadczenie zakupu
a umowy zakupu jako takie w UK nie istnieja

do rejestracji oprocz V5 potrzeba jeszcze kiere przelozyc
a o tym sa juz tematy i to kilka

Harnas28
26-03-2009, 18:04
nie mozesz jechac na odcinku V5C do polski
to nie jest dowod tylko poswiadczenie zakupu
a umowy zakupu jako takie w UK nie istnieja

do rejestracji oprocz V5 potrzeba jeszcze kiere przelozyc
a o tym sa juz tematy i to kilka
Ja nie chcę auta rejestrować.Chodzi mi tylko o konkretną odpowiedz czy muszę czekać az dowód przyjdzie pocztą bo skoro piszesz że na V5 nie mogę jechać do PL to tak to rozumiem.Czyli kupno auta i przyjazd nim od razu do Polski jest niewykonalne?A czy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia przez internet tzn.wydrukowanie maila jest uznawane jako polisa?

PISTOLPETE
26-03-2009, 20:58
Chodzi mi tylko o konkretną odpowiedz czy muszę czekać az dowód przyjdzie pocztą bo skoro piszesz że na V5 nie mogę jechać do PL to tak to rozumiem.

Nie musisz czekac.Za to musisz wybrac sie do lokalnego DVLA,zaplacic bodajze 7f i wyrobic autu dowod tymczasowy wazny z tego co pamietam 6 miesiecy.Papier dostaniesz od reki i juz mozesz smigac.

shaftt
26-03-2009, 22:30
Czyli kupno auta i przyjazd nim od razu do Polski jest niewykonalne?A czy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia przez internet tzn.wydrukowanie maila jest uznawane jako polisa?

Wyjazd od razu do Polski autem jest wykonalny (ktoś ci może dowod rej. dosłać do PL)ale w przypadku kontroli nie bedziesz mial dowodu rejestracyjnego a to kwalifikuje sie do konfiskaty auta (tak mnie sie wydaje)...
Jak wydrukujesz maila z potwierdzeniem to raczej nie bedzie to wazne no chyba ze caly dokument ma nagłowek "Certificate of Motor Insurance". Ja ubezpieczylem sobie w www.swiftcover.co.uk
Po wklepaniu danych i zaplaceniu kartą mozesz od razu wydrukowac sobie polise...

dafi
27-03-2009, 01:32
chyba ze bez oc na lawecie go psłac :)

GAWLAK
27-03-2009, 04:49
harnas nie myl calego v5c z odcinkiem jaki dostajesz przy zakupie reszte juz napisano wyzej

moby75
27-03-2009, 08:19
RAC Day Insurance (https://www.dayinsure.com/RAC/quotepages/index.aspx)

Short Term Car insurance, Van Insurance, from dayinsure.com (http://www.dayinsure.com/)

ubezpieczenia nawet na jeden dzień

polisa jest drukowana od razu ,i wysyłana na maila w tej samej postaci

reszta już opisana wtemacie

kokosz1981
27-03-2009, 11:37
Lekko z innej beczki ale w sumie pasujące do tematu.

Właśnie dziś dostałem upragnione V5, niestety jakiś idiota miał problemy z poprawnym wklepaniem literek nazwiska i wyszło mu I zamiast Y i teraz znów muszę odesłać papier do Swansea:zly:. Tymczasem 9go kwietnia uderzam do PL więc sprawę mogę wyprostować dopiero po powrocie na wyspy. Ciekawe tylko jak polskie miśki zareagują na taki błąd w razie ewentualnej kontroli :confused:

Harnas28
27-03-2009, 12:19
Dzięki chłopaki bardzo mi pomogliście
O takie wypowiedzi mi właśnie chodziło:)

zybi
27-03-2009, 12:37
kokosz1981 lepiej dla ciebie zebs nie mial kontroli ;)

mkaminski100
27-03-2009, 12:40
Nigdy nie wysylalem auta do Polki i nie chce sie madrowac, ale czy czasami nie trzeba zglosic takiego auta jako "Permanent Export"? Jeden formularz jak na dole V5C (sliwkowy kolor), drugi w necie. W przeciwnym przypadku nadal jestes wlascicielem auta i odpowiadasz za nie prawnie (czyli oplaty itp).
Niestety wytlumaczenie Permanent Export jest glownie dla wlascicieli ktorzy zabieraja swoje auto za granice na wiecej niz 12 miesiecy (np zeby uciec przed oplatami i uzywac auta do drugiego domu w Hiszpanii). Nie ma informacji o sprzedazy i eksporcie (albo nie znalazlem)
Raczej watpie, ze Urzad w PL poinforuje strone angielska o przerejestrowaniu auta, szczegolnie jesli np idzie ono na czesci. TEraz to pewnie nie ma znaczenia i urzad nie sciga, ale za jakis czas moze. Dla przykladu znajomy ok 4 lata temu kupil corse w Niemczech. Tam zglosil tylko przerejestrowanie i przyjechal na niemieckich tablicach, ktorych nie zdal tylko wyrzucil do smietnika. Po prawie roku dostal pismo z niemieckiej prokuratury, aby zglosic sie na przsluchanie - ktos znalazl te tablice i przez rok przewozil narkotyki i papierosy, az zostal zlapany na kamerze. Policja bardzo szybko doszla gdzie mieszka wlasciciel w Polsce i ten musial sie tlumaczyc przez prawnika. Kosztowalo go to prawie 1000zl i wiele dni nerwow. Sytuacje znam od tej wlasnie osoby, widzialem pisma wiec wiem, ze historia jest na 100% pewna. To ekstremum, ale moze warto sie zainteresowac jak to zrobic prawnie.

zybi
27-03-2009, 13:07
jezeli auto sprzedajesz za granice GB lub wyjezdzasz na stale to tak wydaje mi sie trzeba zrobic,przynajmniej ja tak zrobilem z omega i leonem,po przyjezdzie do PL skontaktowalem sie jeszcze z ubezpieczycielem,odeslalem papiery a takze podatek drogowy i kase dostalem spowrotem na konto,a za podatek drogowy czek