PDA

Zobacz pełną wersję : Przyczepa, jakie prawo? Pomozcie!


vectra_fan
05-02-2008, 13:45
Witam,
Wiem, ze to moze nie do konca to forum, ale z racji ze sporo uzytkownikow mieszka w UK, to mam pytanie do Was;
Kupilem przyczepke do 750 kg w UK i teraz chce ja zabrac do Polski. Niestety w UK jest takie prawo ze przyczepka podlega pod samochod, nie ma ona swojej wlasnej rejestracji (posiada ona rejestracje samochodu). Na kontynencie obowiazuje nieco inne prawo. Chce ja teraz przewiezc do Polski, ale polskim samochodem, czyli nie samochodem pod ktory jakby przyczepka podlega. I teraz jak to jest?

Jak np. zatrzyma mnie policja w niemczech czy w polsce i poprosza o dokumenty przyczepki? Moge co prawda zrobic ksero dowodu rejestracynego angielskiego samochodu gdzie chyba bedzie wbite ze ciaga on przyczepke, ale to nie bedzie ten samochod ktory bedzie ja ciagnal. Wyglada to troche tak jakby przyczepka nie miala zadnych dokumentow...

Ktos wie co z tym fantem zrobic, moze ktos mial podobna sytuacje?

GAWLAK
05-02-2008, 17:49
zrob ''niby polskie blachy'' i smigaj
inaczej musisz zarejestrowac przyczepe w polsce
a to wiadomo z UK jest awykonalne

vectra_fan
05-02-2008, 18:13
no dobra, ale to moge zarejestrowac angielka przyczepe w polsce kiedy ona jest nadal w anglii? a jak beda chcieli przeglad techniczny? co potrzebuje zeby ja w PL zarejestrowac?

GAWLAK
05-02-2008, 18:21
no przeciez napisalem ze jest ''awykonalne''
czyli niemozliwe

animals66
05-02-2008, 21:08
musisz przywiezc ta przyczepe na innej , zarejestrowanej przyczepie

Bury
05-02-2008, 21:23
Ja bym napisał umowę kupna przyczepy i dalej tak jak Gawlak mówi tablica z auta która będzie ciągneła i wio.
Zeby zarejstrować pojazd w pl potrzebny jest pierwszy przegląd techniczny.Nie jestem na 100% czy tak samo się rejstruje przyczepę jak samochód,ale pewnie tak.Do tego potrzebne są dane w tym wypadku nie wiem czy przyczepka ma jakąś tabliczkę znamionową czy tez bedziesz musiał zarejstrować jakos SAM-składak,samoróbka.
Przy rejstrowaniu pojazdów bedących za granicą najtrudniejsze jest załatwienie przeglądu,bo nie jeden diagnosta za to poleciał.Choć nie jest to nie możliwe.Potem trzeba przewieść dowód i tablice,pocztą bym się nie odważył wysłać.
Zarejstrować się da bo tak się kiedyś czasami z autami robiło.Mój kumpel ma tu motor,który w życiu Polski nie widział a na polskich blachach jest.

vectra_fan
05-02-2008, 22:20
Sorry Gawlak na poczatku zle zrozumialem Twoj pierwszy post.
Czyli krotko mowiac chcac zrobic to zupelnie legalnie to sie nie da?

Bury mam akt kupna (tyle ze po angielsku), ale te tablice dla przyczepy skoro jest nie zarejestrowana to gdzie mam wyrobic? Czy jezeli jest to taka tablica bez autoryzacji, to co jezezli zatrzyma mnie policja? ( w koncu nie mozna sobie byle czego jako tablice przyczepic)? Czy to jest jakas ''lewa'' tablica?

Odnosnie Twojej propozycji, to mam poprostu isc do stacji diagnostycznej i powiedziec; mam taka i taka przyczepke moglby mi Pan dac papier na przeglad techniczne? I pozniej z tym papierem do zarejestrowania przyczepki? A i czy trzeba ja ubezpieczyc?

A co myslicie o takiej opcji, zeby skserowac dowod rejestracyjny naszego auta w UK, wyrobic przyczepce tutaj rejestracje na nasz samochod i jechac w ten sposob? Ze jest ona zarejestrowana pod nasz samochod, z tym ze nie nasz samochod ja ciagnie?

Mik3sz
06-02-2008, 06:26
A co myslicie o takiej opcji, zeby skserowac dowod rejestracyjny naszego auta w UK, wyrobic przyczepce tutaj rejestracje na nasz samochod i jechac w ten sposob? Ze jest ona zarejestrowana pod nasz samochod, z tym ze nie nasz samochod ja ciagnie?

szczerze to wlasnie tak bym zrobil, a co przegladu w Polsce - przyczepy jednoosiowe do 750 kg DMC nie podlegają przeglądom okresowym, jeżeli przyczepa była dopuszczona do ruchu w innym kraju UE to bez przegladu "0" jest rejestrowana w PL.

Druga opcja jest wziecie tzw tablic probnych z PL - czerwonych. masz umowe kupna, czyli wszystko co jest potrzebne do czerwonych tablic. Niech Ci ktos w PL na kserze, skanie czy faksie tej umowy + tłumaczenie pewnie zrobi czerwone próbne i wysle kurierem do GB. wowczas bedzie w 500% legalnie

vectra_fan
06-02-2008, 11:37
Czyli co, ide do urzedy z aktem kupna przetlumaczonym i prosze poprstu o tablice probne czerwone?

Mik3sz
07-02-2008, 12:14
Czyli co, ide do urzedy z aktem kupna przetlumaczonym i prosze poprstu o tablice probne czerwone?

dokładnie - jeżeli chcesz wywiem się w Wydziale komunikacji co dokładnie potrzeba

a najlepiej zadzwoń do Urzędu w którym będziesz to robił wówczas będziesz miał 100% pewności co przedstawić. - powiedz że chodzi o tablice tymczasowe.
no i OC na psycepke tes musis kupic ;)

vectra_fan
07-02-2008, 12:49
dokładnie - jeżeli chcesz wywiem się w Wydziale komunikacji co dokładnie potrzeba

a najlepiej zadzwoń do Urzędu w którym będziesz to robił wówczas będziesz miał 100% pewności co przedstawić. - powiedz że chodzi o tablice tymczasowe.
no i OC na psycepke tes musis kupic ;)

Nie no kolega az tak Cie nie bede angazowal, wysle brata do urzedu. Ale dzieki serdeczne za pomoc, bo juz myslalem ze bede tak na krzywy ryj z nia jechal.

animals66
09-02-2008, 21:48
w UK nie ma obowiazku rejestracji przyczep , w irlandii rowniez ,poniewaz ustawodawca wyszedl z z zalozenia ze przyczepa sama nie moze spowodowac kolizji w ruchu drogowym , natomiast w rp podzielaja to stanowisko ale , uwaga! powoluja sie na rzadkie przypadki kiedy przyczepa sama stoi na wzniesieniu ,zawiedzie w niej hamulec i stoczy sie powodujac szkode , no wiec skwapliwie z tego wszyscy korzystaja wymuszajac rejestracje i ubezpiecznie, tego sie nie da zrobic legalnie.