PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana prawa jazdy na angielskie


duzinek
04-08-2007, 22:58
Witam kolegow
Mam pytanie do was odnosnie wymiany prawa jazdy na angielskie.Kiedys zatrzymał mnie patrol do rutynowej kontroli ,wszystko było ok ale stwierdzili ze po 12 miesiacach pobytu w uk mam obowiazek wymiany polskiego prawa jazdy na angielskie.
Jednak jezeli wejdziecie na strone DVLA to mozna tam przeczytac ze jesli pochodzisz z krajow unii europejskiej to mozesz uzywac polskiego prawka tak dlugo jak jestes gosciem w uk.
Gdzie wiec jest prawda?
CZy jesli chce wymienic to wystarczy wyslac do DVLA formularz D1 czy musze jeszcze zdawac jakis dodatkowy egzamin jak to powiedzial mi jeden z anglikow...
Macie jakies doswiadczenia w tym temacie?
Pozdro

GAWLAK
04-08-2007, 23:07
na poczte
bierzesz druk do wymiany prawka
wypelniasz
placisz
nie pamietam teraz ile
ale kolo 40 funtow
wysylasz z polskim prawkiem
i dostajesz angielskie

prawko musisz zmienic ;)

moby75
04-08-2007, 23:41
na poczte
bierzesz druk do wymiany prawka
wypelniasz
placisz
nie pamietam teraz ile
ale kolo 40 funtow
wysylasz z polskim prawkiem
i dostajesz angielskie

prawko musisz zmienic ;)
45 fuli

GAWLAK
04-08-2007, 23:45
ja placilem 28
teraz zweszyli kase i podrozalo

moby75
05-08-2007, 00:02
ja placilem 28
teraz zweszyli kase i podrozalo
dwa miechy temu wymieniałem osobiscie w DVLA -cena jak podałem 45ł

GAWLAK
05-08-2007, 00:08
ja zmienialem jakies 3 lata temu ;)

Dzidek Gb
05-08-2007, 07:04
A ja mam dalej polskie, nawet nasłany na mnie patrol policji sie nie dopierniczył.Dostałem od nich taką żółtą karteczkę że jestem w 100% sprawdzony i przy następnej kontroli nic już nie muszę pokazywać tylko ten świstek ma wystarczyć za papiery z auta , prawko i ubezpieczenie.Coś mi się nie chciało wierzyć w takie cuda:D ale miałem w sądzie sprawę za speed camera a tam trzeba było pokazać prawko. Ja im daje ta karteczkę i .....już nikt się o mnie nic nie pytał.Nawet DVLA nadało mi numer na który poszły trzy punkty karne.Więc ja sie pytam o *** tu chodzi

yarek82
06-08-2007, 21:07
mi kamera pstryknela 3 razy:D
DVLA wyslalo mi list z prosba o zmiane prawka bo nie moga mi punktow zabrac
ale z tego co wiem to obowiazek wymiany jest gdy juz uzyskasz angielski paszport
ja zaplacilem tylko mandat i narazie nic nie slychac
ale i tak mam teraz polskie i angielskie prawko:D

fAzI
06-08-2007, 21:12
w irlandii mam wymienione i znizki na ubezpieczenie :)

niestety prawko na 10 lat

GAWLAK
06-08-2007, 21:12
obowiazek wymiany jest gdy juz uzyskasz angielski paszport
blad Yaro
ja musialem zmienic aby robote dostac
''wymaganie ubezpieczalni''

poczytaj sobie na DVLA o zmianie prawka

alex_maine
07-08-2007, 16:47
Heh ja juz 2 lata jezdze na polskim prawku simgam po nie tej stronie drogi, wielokrotnie bylem zatrzymywany przez miskow i tylko raz jeden cwaniak cos kombinowal z ta wymiana. Ja na razie nie mam zamiaru zmieniac, zrobie to jak mi tak naprawde KARZA.

Pozrdro

duzinek
07-08-2007, 19:27
panowie wracam znowu do tematu prawka
obadajcie to

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing/DrivingInGbOnAForeignLicence/DG_4022556
:czytaj:

Visitors

If you hold a valid community licence and are visiting GB, you can drive any vehicle if your licence is valid. The appropriate full entitlement for the vehicle you wish to drive must be shown on your licence.:cool:

generalnie roznica polega na tym czy mamy status rezydenta czy nie,
jesli tak to mamy obowiazek wymiany prawka

GAWLAK
07-08-2007, 19:46
problem w tym ze ''visiting'' to krotki okres np urlop wczasy itd itp
jak pracujesz w UK i mieszkasz (nawet bez rezydenta)
to juz nie jestes na wizycie tylko masz cos w stylu rezydenta zwal jak zwal

w zwiazku z tym to co znalazles nie ma zastosowania

mario56
07-08-2007, 19:53
ja juz dawno zmienilem i mam spokoj swiety:peace:

duzinek
07-08-2007, 20:05
tak zgadz sie pracujac tu niejako nabywasz prawa rezydenta ale prawnie stajesz sie nim dopiero po zlozeniu dokumentow w home hffice.Przysylaja ci wtedy taki niebieski jakby dowod osobisty(residence documentation) ktory potwierdza twoj status-rezydenta uk.
Po okresie 4 lat od otrzymania tego dokumentu mozesz starac sie o obywatelstwo.:cool:


Residents

If you have a valid community licence, this will authorise you to drive in GB for the period set out below. Alternatively, you can exchange your licence for a British one at any time.
Provided your licence remains valid you may drive in GB:
Car, motorcycle driving licence holders (ordinary driving licence):

until aged 70 or for three years after becoming resident, whichever is the longer period
Lorry, minibus, bus driving licence holders (vocational driving licence):

until aged 45 or for five years after becoming resident, whichever is the longer period
if you are aged over 45 (but under 65) until your 66th birthday or for five years after becoming resident, whichever is the shorter period
if you are aged 65 or over for 12 months after becoming resident
In order to continue driving after these periods, you must get a British driving licence.

dosyc ciekawe to co tu pisza...

yarek82
07-08-2007, 21:47
blad Yaro
ja musialem zmienic aby robote dostac
''wymaganie ubezpieczalni''

poczytaj sobie na DVLA o zmianie prawka


to zalezy od ubezpieczalni
ja pracuje juz od jakiegos czasu jako kurier (ponad 2 lata)
i takich wymagan zadna firma nie miala
jak masz to ok,jak nie to nie:D

GAWLAK
07-08-2007, 21:51
tak zgadz sie pracujac tu niejako nabywasz prawa rezydenta ale prawnie stajesz sie nim dopiero po zlozeniu dokumentow w home hffice.Przysylaja ci wtedy taki niebieski jakby dowod osobisty(residence documentation) ktory potwierdza twoj status-rezydenta uk.
no to powiem Ci tak
wyslalem papiery o rezydenta UK
dostalem odpowiedz ze jako mieszkaniec kraju UE
nie potrzebuje nic takiego

mieszkajac w UK i pracujac jestes rezydentem tego kraju

przechodzilem juz chyba wszytkie mozliwe etapy zycia i legalizacji pobytu w UK

seba
07-08-2007, 21:52
tak zgadz sie pracujac tu niejako nabywasz prawa rezydenta ale prawnie stajesz sie nim dopiero po zlozeniu dokumentow w home hffice.Przysylaja ci wtedy taki niebieski jakby dowod osobisty(residence documentation) ktory potwierdza twoj status-rezydenta uk.

to jest dopiero pierwszy krok, bo musisz jeszcze rok bez przerwy przepracowac aby moc starac sie o status rezydenta. a prawko powinno sie wymienic po pol roku pobytu w anglii i nie wazne czy przez te pol roku jezdzisz czy nie - lepiej miec to z glowy i nie zalowac tych paru quickow

GAWLAK
07-08-2007, 21:56
a do tego prawko UK to dowod tozsamosci w UK
bardzo przydatny w wielu miejscach zamiast polskiego paszportu

wiele rzeczy latwiej zalatwic :D

yarek82
07-08-2007, 22:01
jak moj kumpel sie staral o rezydenta to pytali go: czy chce tu zostac na stale?
nie!
to do dupy ci ten swistek! to mu powiedzial gostek w Revenue:D

GAWLAK
07-08-2007, 22:05
mi odmowili
mialem pisac jescze raz
tym razem przez prawnika

ale:
1.do stanow sie nie wybiera
2.polski paszport mi styka
3.nie wiem czy zostane tutaj na stale(do konca zycia) ;)

yarek82
07-08-2007, 22:11
mi odmowili
mialem pisac jescze raz
tym razem przez prawnika

ale:
1.do stanow sie nie wybiera
2.polski paszport mi styka
3.nie wiem czy zostane tutaj na stale(do konca zycia) ;)

a mowia ze kazdy dostaje bez problemu:czytaj:

duzinek
07-08-2007, 22:16
zgadza sie to tylko dokument ale bez niego nie mozna ubiegac sie o obywatelstwo angielskie.Jak ktos tu slusznie zauwazyl po roku nieprzerwanej pracy w uk mozesz starac sie o prawny status rezydenta.
Zrobilem to dosyc dawno i przyslali mi 6-cio stronny dokument stwierdzajacy status rezydenta uk, jest to tez angielski dowod tozsamosci,ktory mozesz uzyc zamiast angielskiego prawka-
generalnie jednak potrzebny jesli myslicie o zostaniu tu na stale i zmianie paszportu na angielski;)

kogutma
07-08-2007, 22:30
a ja mam juz od ponad roku roku status rezydenta a jesli chodzi o prawko to wedlug przepisow powinno sie zmienic prawko PL na GB po pol roku przebywania na terenie GB jesli sie tego nie zrobi a trafi sie na policjanta sluzbiste to moba byc problemy nawet konfiskata auta i sprawa w sadzie za kierowanie pojazdem bez uprawnien wiec lepiej wymienic i miec swiety spokoj a tak jek napisal GAWLAK zawsze ten dokument moze sie przydac :)

wwroblik
07-01-2008, 15:59
Ma ktos doswiadczenie z punktami zdobytymi w Polsce na angielskie prawko? przesylaja czy nie?
dwa lata wczesniej kolega stracil prawo do jazdy w polsce (za jazde na kacu), w UK powiedzial ze zgubil, ciekawe czy teraz maja lepszy przeplyw informacji.

GAWLAK
07-01-2008, 16:04
to moze sam sie zglosic na komisariat :lol:
juz ktos byl taki sprytny i go zczapili

maja dostep do takich informacji
to ze zgubil nie oznacza
ze go nie sprawdza

wwroblik
07-01-2008, 16:43
moze troche zagmatwalem moja watpliwosc,
punktacje to ja dostalem i teraz sie obawiam czy na angielskie prawko mi to wplynie,
a to ze kumpel przycwanil to tylko przyklad ze nie bylo wczesniej przeplywu inf.

Bury
07-01-2008, 16:45
a mnie drapnęli za prędkość osobiście
pytają ile lat mieszkam w UK,mowię,że 2 i nic do prawka się nie czepiali.

GAWLAK
07-01-2008, 16:59
punkty dostakles na polskie prawko rozumiem
i teraz chcesz wymienic

to moga podeslac info ze masz i dosolic je na angielskim
tylko ze jest jakis przelicznik punktow
w UK masz 12 na 3 lata
w polsce 24 o ile kumam na rok

na angielskie prawko nie maja jak dac w polsce punktow tylko mandat moga wystawic ;)

jacekw
07-01-2008, 17:05
no tak ale w polsce sa inaczej punktowane przewinienia niz w UK wiec nie moze nic przejsc przynjamniej ja tak mysle :P ...zreszta jak cie zlapia jak przekroczysz dopuszczalna predkosc o 30mph to z miejsca zabieraja prawko (angielskie oczywiscie)

wwroblik
07-01-2008, 17:20
tak to miej wiecej bylo:
prawko mam angielskie na ktore polskie gliny punktow mi dac nie moga. Jedyne co moga zrobic to wyslac info do DVLA i to mnie zastanawia czy ktos mial takie doswiadczenie
Gliniarze zastanawiali sie w jakiej formie wystawic mandat (300PLN), na adres UK nie mogli wystawic kredytowego wiec stanelo ze wypisza na polski adres bo cash'u nie chcieli wziasc.
W sumie to siedzielem w tym radiowozie chyba ze 40 min zanim ustalili za pomoca nr dow osobistego czy w rzeczywiscie posiadalem polskie pr. jazdy.

jacekw
07-01-2008, 17:31
czyli raczej nic sie nie stanie z tego powodu bo przeciez to by trzeba jakiegos dobrego tlumacza zatrudnic na komisarjacie :P a oprocz tego to nasz polski taryfikator jest inny niz UK.i tak se tez mysle ze to przekroczenie musialoby byc na terenie UK zeby dostac punkty na angielskie prawko bo chyba po to miedzy innymi sie je wymienia.To czyli ze jak kogos zlapia tu z polskim prawkie to dostanie jakies punkty z UK??

GAWLAK
07-01-2008, 18:48
jak kogos zlapia tu z polskim prawkie to dostanie jakies punkty z UK?? nie ;)

Justice
07-01-2008, 22:22
...to pozwole sobie wtracic swoje 3 grosze :D
Przy wymianie prawa jazdy punkty nie przechodza z konta na konto. Natomiast podczas kontroli policyjnej funkcjonariusz moze wystapic o nadanie punktow karnych w przypadku wiekszego wykroczenia (pewnie zbyt duzo papierkowej roboty).
Jesli chodzi o kontrole drogowa i legitymowanie sie polskim prawem jazdy. W przypadku osoby zamieszkalej na terenie UK sprawa kierowana jest do sadu... jesli osoba jest tylko "gosciem" mandat jest gotowkowy.

Drobna uwaga, jesli ktos pracuje jako kierowca osobowka/van/lgv... radze wymienic prawko na brytyjskie, gdyz mandat nadany przez sad za uzywanie telefonu podczas jazdy moze byc niebotycznie wysoki (informacja dostepna na strona DVLA)

Jakby kogos interesowalo (sam kiedys szukalem informacji na ten temat). W przypadku posiadania angielskiego prawka i checi zrobienia nowego (nowej kat.) w Polsce wystarczy tlumaczenie przez tlumacza przysieglego (bez counterpart). Przy odbiorze nowego dokumentu zwraca sie brytyjskie prawko (nikt nie chcial ode mnie counterpart, wiec zatrzymalem na pamiatke ;) ). Nie ma rowniez wzmianki na dokumencie, ze kiedys posiadalo sie brytyjskie (slyszalem kiedys bajki, ze wpisany jest numer angielskiej licencji).
Moze to komus pomoze, a moze nie :D

Jeszcze jedno, kolega tutaj kiedys wspominal, ze nie trzeba wymieniac prawa jazdy, ze wystarczy jedynie zglosic sie o wydanie counterpart.
Mial racje, a wydanie counterpart jest ponadto bezplatne. Mozna o to wystapic na druku D9.

Misior
07-01-2008, 23:14
jeżeli w polsce miałeś prawko na stałe potem wymieniłeś na angielskie(dostałeś na czas okreslony) to potem w polsce nie dostaniesz na czas nieokteslony

Justice
08-01-2008, 21:16
jeżeli w polsce miałeś prawko na stałe potem wymieniłeś na angielskie(dostałeś na czas okreslony) to potem w polsce nie dostaniesz na czas nieokteslony

...wiec szkoda, ze nie mam skanera :D
Mam wszystkie kategorie prawa jazdy na czas nieokreslony pomimo, ze angielska licencja byla na czas okreslony.
W wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania, a takze ORD gdzie dana osoba zdawala egzamin znajduje sie informacja na temat posiadanych kat. a takze o czasie na jaki uprawnienie zostaje wydane.

and5589253
19-01-2008, 21:03
jeżeli w polsce miałeś prawko na stałe potem wymieniłeś na angielskie(dostałeś na czas okreslony) to potem w polsce nie dostaniesz na czas nieokteslony

chyba ktos nie ma pojecia o czym mówi, bądz pisze to co usłyszał (o to nie mozna mieć już pretensji :)))

Ja osobiście bylem w UK 2,5 roku i pracowalem jako kierowca C, przez rok jezdzilem w firmie Maxi Haulage(dla zainteresowanych moge pomóc w zalatwieniu pracy u nich) zrobilem E w polsce, dalej jezdzilem na pl prawku i po 3 miesiacach od C+E zmienilem prawko na ang. -> praca przez agencje pracy no raczej wymaga prawka angielskiego, szczególnie jak ktoś chce jeździc jak ja jeździlem(5 dni na full time + weekendy przez agencje soboty-12 Ł/h niedziele 16Ł/h, bank holiday 20Ł/h - jak ktoś nie wierzy mam payslipy moge wyslac na priv :))


W sumie to nie ma problemu zeby znalezc prace fulltime, ale jak sie chce pracowac przez agencje to juz raczej UK prawko wymagane, ja jezdzilem na uk prawku przez rok, 2 tyg przed wyjazdem do polski(w polsce od konca pazdziernika 2007) przejechalem na czerwonym swietle no i trza bylo wyslac prawko z counterpart zeby dopisali punkty.... czyli wracalem do PL totalnie bez prawa jazdy(nic nie dalo tlumaczenie na policji ze wracam itp) w PL pierwsze co zrobilem to wydzial komunikacji - i nowe prawko- trza bylo sie znowu zameldowac w PL, i juz wtedy nie bylo problemu. No babka sie pytala co sie stalo itp, powiedzialem ze zgubilem a ona na to ze nie mógł pan zgubic bo"wielka brytania nam je przyslala", a ja na to ze no wlasnie zgubilem to wydane tam i z tego tytyulu ze mam dalej zamiar mieszkac w pl to potrzebuje pl prawko. i ok 2 tyg i bylo prawko BEZTERMINOWE



no i wczoraj od znajomych z krórymi mieszkalem dowiedzialem sie ze moje prawko z counterpart wrocilo ciekawe - po 4 miesiacach od wyslania/zlozenia na policji.

wiec nic tylko isc po pl karte tacho i ciac w tygodniu na uk prawko a weekendy na pl

Dzidek Gb
19-01-2008, 21:11
chyba ktos nie ma pojecia o czym mówi, bądz pisze to co usłyszał (o to nie mozna mieć już pretensji )) Ja osobiście bylem w UK 2,5 rok
no ja od 99 roku...


niedziele 16Ł/h, bank holiday 20Ł/h - jak ktoś nie wierzy mam payslipy moge wyslac na priv )
Mam nie całe 9 w tygodniu...

to nie ma problemu zeby znalezc prace fulltime :lol2::lol2: rozpierdalasz mnie.

Padinio
09-02-2008, 18:15
A co do prawka ....

Top mnie zatrzymala policja bo im podobno komp "poiwiedzial" ze nie mam ubezpiecznia.... bo nie mialem :D
Akurat wiozlem autko na myjnie i z myjni prosto "do zyda".... i pech chcial ze sie za mna "wybujali"

w UK siedze troche ponad 2 lata i mam polski prawko...

Oczywiscie autko zabrali....:papa:

Co do polskiego prawka to sie nie czepiali.....
Podeslali tylko jego numer do DVLA no i tak .. stalem sie "szczesliwym" posiadaczem 6 punktow karnych ... na polskim prawku w UK

Oczywiscie na rozprawie doje...i mi 150Ł kary + jeszcze 2 punkty karne....
O to ze mam polskie prawko i jezdze tu ponad 2 lata tez sie nie czepiali....

Pytalem na policji jak to wkoncu jest z tymi prawkami i punktami ... bo 1000 osob mi opowiadalo co i jak .. i kazdy mowil co innego....

Wiec.. pani funkcjonariuszka poklepala po kompie i:

Nie musze wymieniac prawka...dopoki nie mam rezydenta...
Jesli mam rezydenta UK mam 5 miesiecy na wymiane...jesli tego nie zrobi i mnie zdyba police to jestem udu....y za brak uprawnien na kierowanie pojazdem...

Punkty karne:

Na polskie prawko w UK dostajesz normalnie ... 12 MAX nastepne to juz "koniec jazdy"
Punkty policja wysyla do DVLA i tam sobie "zapisuja" na Twoj nr polskiego prawka.....jesli pozniej wymienisz sobie na angielski .. to dostaniesz razem z tymi punkcikami....

Na angielski no to normalnie...

THE END.

Padinio
09-02-2008, 18:20
szczególnie jak ktoś chce jeździc jak ja jeździlem(5 dni na full time + weekendy przez agencje soboty-12 Ł/h niedziele 16Ł/h, bank holiday 20Ł/h - jak ktoś nie wierzy mam payslipy moge wyslac na priv :))

""....No i czym sie chwalisz...ja jako mechanik w firmie produkujacej silniki diesela mam troche wiecej niz Ty w bank holiday a OT to +50% ...
mam payslipy i umowe jak tkos chce to moge wyslac na priv""....

Boze co za konus :ct:

animals66
09-02-2008, 20:49
nie masz obowiazku wymieniac prawa jazdy na angielskie poniewaz jestesmy w UE i nasze prawa jazdy odpowiadaja ich standardom , wyjatkiem jest gdy pracujesz zawodowo jako kierowca i pracodawca wymaga od ciebie takiej wymiany , uwaga! nie mozesz posiadac 2 praw jazdy tj polskiego i angielskiego , z angielskim straszna bieda -przekroczenie predkosci 3 pkt karne , a limit w uk to zaledwie 12 pkt , potem ci je zabieraja , jak masz polskie nie moga ci naliczyc punktow karnych i placisz grzywne, nie wiem co tam napisali poprzednicy bo nie czytalem wszystkich postow tylko poczatek , nie mam czasu bo ciezko pracuje , ale to jest obowiazujaca wykladnia w uk , inna sprawa ze jak gliny beda chcieli to cie udupia , i to w kazdym kraju na swiecie
dzisiaj jechalem 120/h , szybciej nie dalo rady bo bylo ciemno , 6.50 rano i ostry zakret i nie wiem ile to bydle wyciagnie bo zawsze latam samolotem do polski:lol2: eh , niemieckie autostrady

jacekw
09-02-2008, 22:05
prawko trzeba w UK wymienic na angielskie jesli mieszkasz sie w UK dluzej niz 12 miesiecy(czy jakos cos kolo tego) i nie jest wazne czy pracujesz jako kierowca czy nie.

piotrek25
15-02-2008, 20:41
Czy ktoś mi powie jak to jest z wymiana:-)?? Chodzi o to że jakiś czas temu złapałem 24 punkty w Polsce, ale prawka mi nie zabrali bo policjant pow. że przyjdzie do mnie pocztą nakaz zwrotu po ok 3 miesiącach, ale już przy nastepnej kontroli jeżeli mnie zatrzyma prawo jazdy zostanie mi odebrane, w tym czasie wyjechałem do UK, w Polsce na adres zamieszkania przyszły papiery z nakazem zwrotu prawka, raz drugi, a było to jakieś połtora roku temu, kartonik mam nadal :-) tu w Angli, zastanawiam się czy mogę je wymienić na angielski?? Czy będa to sprawdzali czy nie? Czy poprostu odeślą je do Polski i tyle? Gdzieś tu przeczytałem że tego nie sprawdzają ale chciałbym mieć pewnośc, proszę o poważne odpowiedzi.

Harnas28
15-02-2008, 21:09
Mam taki problem ze w ciagu ostatnich 5 miesiecy mialem dwie sesje zdjeciowe wykonane przez angielskie fotoradary.No i co teraz jezdze "polskim" autem na oczywiscie rowniez "polskim" prawku.Mandatu mi nie przysla bo niby skad maja wiedziec gdzie mieszkam ale jeden kolo mowil ze podobno moge miec problemy przy wjezdzie na prom.Za tydzien plyne do Rotterdamu i teraz sam nie wiem co zrobic.Czy ktos mial podobne doswiadczenia?Prosilbym o jakies w miare sensowne odpowiedzi:cray:

GAWLAK
15-02-2008, 21:21
podobno moge miec problemy przy wjezdzie na prom
mozesz ale nie musisz
dowiesz sie na miejscu
ja mialem z 16 fotek i nic
ale to bylo zanim weszlismy do unii

icc
16-02-2008, 10:39
ja procowalem jako kierowca i nie musialem zmieniac prawka lecz mialem egzamin kwalifikacylny ale tylko dlatego ze wozilem ludzi ten egzamin zdawal kazdy nie tylko obcokrajowiec moim zdaniem nie ma takiej potrzeby aby wymieniac prawo jazdy mieszkajac w uk nie moga ci naliczyc punktow karnych lecz jaezeli wymienisz i pojedziesz do polski jestes traktowany jako obcokrajowiec i bulisz mandat na miejscu ale nie moga ci naliczyc punktow karnych

Harnas28
16-02-2008, 11:24
mozesz ale nie musisz
dowiesz sie na miejscu
ja mialem z 16 fotek i nic
ale to bylo zanim weszlismy do unii
Dzieki wielkie troche mnie uspokoilo no ale zobaczymy.
Mam nadzieje ze napisze juz z Polski jak poszlo;)

piotrek25
16-02-2008, 11:46
Czy ktoś mi powie jak to jest z wymianą prawka jak sie ma na polskim punkciaki a potem się chce wymienić w UK na angielskie czy to jakoś sprawdzają?

GAWLAK
16-02-2008, 11:56
wysylaja polskie prawko do PL
i maja wglad we wszystko

piotrek25
16-02-2008, 12:05
Czy to pewne? Bo słyszałem, że te instytucje sie nie kontaktują, jedni mówią tak drudzy tak i to jest problem:-)

slawolako
16-02-2008, 12:07
Mają wgląd ale punktow nie dodadza do twojego nowego angielskiego ,bo na zdrowy rozum jak masz w polsce 20 punkcikow a w angli mozna miec 12 to w takim razie odrazu musieli by cie zbanowac ;)

zybi
17-02-2008, 21:56
maja wglad,odesla do PL i juz nie bedziesz mial zadnego prawka ;) tak bedzie najprawdopodobniej
a co do prawka to nie ma obowiazku wymiany na angielskie,mozna zalatwic w DVLA counterpart driving licence i juz daja ci na to punkty (wiem bo mam) i traktuja jak normalne angielskie prawko,po za tym czytalem gdzies ze jak wymienisz prawko a po paru latkach wracasz do PL to niestety ale idziesz na ponowny egzamin aby odzyskac polskie prawko :)

aspro
14-04-2008, 20:41
A dlaczego mialbys isc na egzamin po powrocie do Polski? Egzamin musisz zdawac tylko i wylacznie, o ile poslugujesz sie dokumentem wydanym poza granicami UE. Na zdrowy rozsadek, jesli w UK mozesz bezproblemowo wymienic polskie prawko na angielskie, to w druga strone musi to dzialac dokladnie identycznie. Jedyna roznica, to w przypadku hgv/lgv/pcv: zeby zawodowo jezdzic w Polsce musisz oprocz wymiany zdobyc swiadectwo kwalifikacyjne.

zybi
20-04-2008, 19:23
wersji jest kilka,a ja nie wiem czy to ploty czy nie (w PL wszystko jest mozliwe)
z reszta ten papier zalatwia wszystko,wiec po co wymieniac??

Justice
21-04-2008, 14:37
czytacie czasem strony wstecz? polecam

mkaminski100
22-04-2008, 09:45
Zybi - czy mozesz podac informacje o CounterPart Driving Licence, bo wg DVLA to tylko tymczasowe potwierdzenie kwalifikacji do czasu zdania egzaminu w UK. Nie ma infoamcji w jakich warunkach majac prawko z EU musisz jeszcze jedno zdawac w UK.

zybi
22-04-2008, 17:55
Zybi - czy mozesz podac informacje o CounterPart Driving Licence, bo wg DVLA to tylko tymczasowe potwierdzenie kwalifikacji do czasu zdania egzaminu w UK. Nie ma infoamcji w jakich warunkach majac prawko z EU musisz jeszcze jedno zdawac w UK.


oczywiscie. Jezeli dostaniesz mandat np.za przekroczenie predkosci to przynajmniej w moim przypadku nie bylo mowy o zaplaceniu dopuki nie zalatwie Counter Part,nie wymienie prawka,lub udam sie na kurs,a jak wiadomo w UK odsetki rosna,zadzwonilem do DVLA powiedzialem o co chodzi i ze nie chce wymieniac moich z PL,kazali przyslac ten mandat i moje prawko,a odeslali wszystko co wyslalem+Counter Part,powiedzieli mi takze ze dopuki bede w UK(jezeli nie mam zamiaru tu zostac na zawsze)to bedzie to jak moje prawko,ale jak wiadomo co sie tam zadzwoni to podaja inne informacje,w kazdym badz razie mam je ponad rok i nie dawno zatrzymala mnie policja,wylegitymowalem sie wlasnie tym i bylo ok,wiec nie widze sesu wymieniac (w moim przypadku)

bartigda
22-04-2008, 23:59
A ja sam juz nie wiem jak to jest. W grudniu 2004 zlapala mnie kamera jak jechalem sluzbowym angielskim samochodem. Po 2 miesiacach przyslali mi ze mam wyslac prawko i 60 pandow. Wyslalem... Odeslali piszac ze nie moga mnie ukarac bo nie mam angielskiego prawka i mam czekac na wezwanie do sadu. Wezwania nie dostalem do pazdziernika 2005. Puzniej juz nie chcialo mi sie ich informowac ze zmienilem adres wiec nie wiem czy wyslali czy nie, a moze zapomnielialbo holera wie co. W maju 2005 kupilem pierwsza vectre i rozbilem ja w listopadzie 2006, na szczescie obylo sie bez policji ale claim byl :(. Zaraz potem kupilem druga no i oczywiscie "rozbila" sie w kwietniu 2007. Za ten wypadek dowalili mi "reckless driving" i nie posiadanie angielskiego prawka "driving otherwise". No i w czerwcu kupilem piekniutka vectre i roz... ja po miesiacu. Straszny pech, lubilem ja najbardziej ze wzystkich moich vectr. Za ten wypadek dostalem "not stop after accident". W sadzie nie przyczepili sie o polskie prawko za ten wypadek chociarz w poprzednim mieli jakies ale. Teraz od wrzesnia jezdrze polska astra i w maju spadam zamienic sie z kumplem na fury bo za dlugo juz tu nia jestem. I to wszystko panowie na polskim prawku i wciarz jezdrze. Fury tu juz nie kupuje bo ubezpieczalnie krzycza 5000 tysi albo 600 miesiecznie. Jak to sie mowi madry polak po szkodzie, odpukac jezdrze ta stara astra i nic-bardzo teraz uwazam. Mam nadzieje ze to juz koniec wpadek w mojej karierze kierowcy.
NO WIEC WSZYSCY MADRALINSCY JAK TO JEST W KONCU NA TYM SWIECIE???
Pozdrawiam

GAWLAK
23-04-2008, 06:09
albo z Ciebie taki marny kierowca :lol:
albo malo wiesz ;)


jakie 5000 za ubezpieczenie ??
no chyba ze Ci tak dowalili za te wypadki i polskie prawko

ja place 325 za pelne i to nie miesiecznie
tylko za rok

jacekw
23-04-2008, 09:51
na bank dowalili mu za wypadki :) mam tu znajomego co ze stluczek zyje i on to placi tez jakos kolo 6000 rocznie tylko ze i tak ze stulczek wyciaga o wiele wiecej (dodam ze znajomy jest pochodzenia pakistanskiego(len i kombinator)) :)

mkaminski100
23-04-2008, 12:08
Zybi - czyli mozna i nie mozna na tym jezdzic. Teoretycznie nie, praktycznie tak. Wiem, ze kilka znajomych na tym jezdzi, ale ich jeszcze nie kontrolowala policja. Sek w tym ze ludzie zmieniaja mieszkania, a w DVLA nadal stary adres...
Bartigda – usmialem sie do rozpuku czytajac Twoja histore. Traktujesz wypadek lepiej niz sprzedaz auta. “Kupilem I rozbilem. Znow kupilem I znow rozbilem….”. Wez sie przesiadz na rower to mniej bedziesz placil I nikomu krzywdy nie zrobisz. No I uwazaj bo Astra, bo to male auto a jak widze juz jezdzisz dluzej niz 3 miesiace wiec I na nia chyba czas przyszedl.
Przypomnialo mi sie jak ostatnio gowniarz z Polski ktory tu jest przez przypadek kierowca ciezarowki (zdal prawko na osobowki i ciezarowki prawie jednoczesnie I zaraz zaczal pracowac) I zarabia troszke wiecej (zarabia, a nie ma, bo wszystko idzie na imprezy, ktorych w Polsce nie widzial) zamarzyl o BMW 328 coupe. Kupil “naprawione” od Polaka, zaplacil 1800 Funtow ubezpieczenia (nie ma 21 lat) bo z matka wzial na spolke. Sam zaplacilby 2800 Funtow. Juz pierwszego dnia sprawdzil, ze “pojdzie 240”. Pojezdzil tak…3 dni I wyjechal kobiecie. Na szczescie tylko bok ma rozwalony, ale moze lepiej niech placi wiecej za ubezpieczenie.
Szkoda, ze ludzie ktorzy sie do Malucha nie nadaja maja nagle kase I kupuja sobie “furki” I wymieniaja sie “ile poleci”. Powie ktos, ze zazdrosze, ze nic mi do tego. Nie zazdroszcze, bo mnie to nie kreci i stac mnie na szybkie auto. Ja jednak mam rodzine za ktora odpowiadam. Mam jednak cos do takich "kierowcow". Jesli sam sie rozwali, to mi nie szkoda, jego kasa, niech sie uczy. Niestety jeden taki debil zabil u nas w miescie kilka osob. Sam skur… przezyl I teraz smieje sie rodzicom dzieciakow w twarz…

zybi
25-04-2008, 16:35
Mi powiedzieli ze dopuki nie wyjade policja bedzie traktowala to jako moje prawko,adresu nie zmienilem od 2 lat wiec wszystko przychodzi na aktualny,chyba nie ma z tym problemow ;)

Bury
13-05-2008, 18:37
Hiiiiiippppppppp hiiiiiiiipppppppp huraaaaaaaaaaaaaa

Czeka i mnie teraz przeprawa z prawkiem,bo oto w dniu dzisiejszym zostałem listownie poinformowany,że przekroczyłem prędkość,miałem 80 mil/h w miejscu gdzie można mieć 70.
Poczekam sobie z tydzień i odeśle im pisemko,że to ja we własnej osobie prowadziłem moje mitasubiszi .
C.D.N.

jacekw
13-05-2008, 21:16
ile za przyjemnosc nadmiernej predkosci :)

mario74
15-05-2008, 17:06
jak długo trzeba czekać na wymiane prawkaw uk, mam wyjazd 4lipca iboje sie że nie zdąże,kto wie

jacekw
15-05-2008, 17:48
max to 8 tyg ale ja nie czekalem dluzej niz tydzien a wymienialem juz dwa razy.kuzyn czekal troszke dluzej 9 dni.

zybi
17-05-2008, 20:58
na zwrot swojego polskiego razem z tym angielskim swistkiem z DVLA czekalem 2 miesiace :p
Ps.ale mialem stresa ze zgubili,bo za kazdym razem jak tam dzwonilem to mowili ze nic takiego do nich nie przyszlo :confused:

g-o-q
17-05-2008, 23:37
no OK, ale może mi ktoś odpowie na głupie pytanie:

czy to wszystko znaczy że wysyłacie swoje polskie prawko razem z formularzem do DVLA i czekacie na zwrot razem z counterpart???

To jak wtedy jeździć?? bez lajcensu???

zybi
18-05-2008, 09:17
jak cie zatrzyma policja i powiesz ze wyslales prawko do DVLA to bedzie ok,z reszta mozesz jezdzic bez nawet jak masz daja wtedy termin 7 dni na pokazanie w komisarjacie,no i jeszcze nie wiem czy to istotne ale jak nast.razem bede cos wysylal do DVLA to zawsze ubezpieczone bo straszny tam bajzel,a jak ubezpieczysz to masz kartke ze wyslales do nich i mozesz pokazac milicjantowi :p (to zaden dowod,ale zawsze cos ;) )

Berdyc1
18-05-2008, 09:54
albo z Ciebie taki marny kierowca :lol:
albo malo wiesz ;)


jakie 5000 za ubezpieczenie ??
no chyba ze Ci tak dowalili za te wypadki i polskie prawko

ja place 325 za pelne i to nie miesiecznie
tylko za rok


wszystko to zalezy od twojego miejsca zamieszkania i grupy ubezpieczeniowej w ktorej jest twoj samochod
moj jest w 11 grupie i mieszkam w Londynie place za full 102 miesiecznie
laczna kwota to £1155

adressat
18-05-2008, 11:19
zgodnie z prawem, jesli wysyłassz polskie prawko do dvla celem wymiany na angielskie to nie mozesz w tym czasie jezdzic autem. jak ktos nie wierzy, niech poczyta uwaznie ulotke dołączaną do D1.

zybi
18-05-2008, 11:53
zgodnie z prawem, jesli wysyłassz polskie prawko do dvla celem wymiany na angielskie to nie mozesz w tym czasie jezdzic autem. jak ktos nie wierzy, niech poczyta uwaznie ulotke dołączaną do D1.

Dobrze ze w praktyce to nie dziala:fiu: bo 2 miechy bez samochodu to masakra :eek:

adressat
18-05-2008, 14:19
2 miesiace? cokolwiek mam z prawkiem, a wysyłąłem juz pare razy do dvla polskie i anglieskie (m.in. provisional na C ) to nie trwało to dłuzej niz 8 dni, jesli trwa dluzej to znaczy najczesciej, ze wysyłąjacy cos spartolił ( nie zrozumial co wypełnia)

Berdyc1
18-05-2008, 17:10
zgodnie z prawem, jesli wysyłassz polskie prawko do dvla celem wymiany na angielskie to nie mozesz w tym czasie jezdzic autem. jak ktos nie wierzy, niech poczyta uwaznie ulotke dołączaną do D1.
zgodnie z prawem, ja wyslalem swoje prawojazdy ktore mam od 3 lat w UK, poniewaz przeprowadzilem sie w nowe miejsce i adres byl nieaktualny od ponad 2 lat.
Moge jezdzic bez dokumentow carty pojazdu ubezpieczenie i prawa jazdy w przypadku zatrzymania mnie przez patrol policji sprawdzaja moje dane oraz samochod przez komputer w swojej bazie lub jesli mam mniej szczescia to dostaje od nich pewien dokument ze musze dostarczyc moje dokumenty do najblizszego posterunku policji w celu kontroli
jezeli masz ubezpieczenie i road tax na twoj samochod to nie ma sie czego martwic

adressat
18-05-2008, 18:02
zgadza sie, pod warunkiem ze wczesniej miales angielskie prawko juz, jesli wymieniasz z polskiego na angielskie, to po wyslaniu nie figurujesz w bazie danych jako uprawniny do prowadzenia samochodu(jeszcze), a ze nie masz juz swojego prawka(polskiego), nie mozesz tego udowodnic w razie koniecznosci, wiec jezdzic nie mozesz ;)

Berdyc1
18-05-2008, 21:35
zgadza sie, pod warunkiem ze wczesniej miales angielskie prawko juz, jesli wymieniasz z polskiego na angielskie, to po wyslaniu nie figurujesz w bazie danych jako uprawniny do prowadzenia samochodu(jeszcze), a ze nie masz juz swojego prawka(polskiego), nie mozesz tego udowodnic w razie koniecznosci, wiec jezdzic nie mozesz ;)
tak ale nadal masz 7 dni na udokumentowanie tego
tak jak pisalem nie wszystkie patrole policji posiadaja sprzet do sprawdzenia ciebie i wowczas dostajesz 7 dni
chociaz sam tego nie doswiadczylem :smoke:wiec nie wiem czy to by przeszlo w twoim przypadku, powinienes ich pogonic w DVLA bo troche to dlugo trwa 2 miechy :confused:

vjarek
23-05-2008, 14:24
Witam, mam taki mały problem, posiadam brytyjskie prawko, ale teraz jestem w Polsce, dzisiaj zdzwonili z komisariatu ze złapał mnie fotoradar, mam się zgłosić w poniedziałek grozi mi 400PLN i 10punktów, czy w takim przypadku policjant może nałożyć na mnie punkty karne ?

g-o-q
23-05-2008, 18:04
a zameldowany polsce jesteś????
jakim kurna cudem Cię namierzyli, no chyba, że samochód ma polskie blachy i jest na Ciebie.

W takiej sytuacju wydaje misię,że dostanz sam mandat i to płatny n miejscu..le spekuluję na logikę, bo przecież tak traktują cudzoziemców, ale złapanych na gorącym...

A wracając do mojego pytanka z poprzedniej strony, czyli lipa, nie bardzo można jeździć, ciekawe, co robią, gdy przekroczysz termin 7dmiu dni i jak dostaniesz spowrotem prawko z dvla do ręki, to sięzłgosisz na posterunek????

Może zazwyczaj trwa to króej niż 2 miechy, ale jednak, troszkę lipa bez auta...

vjarek
23-05-2008, 18:08
Jestem wymeldowany z Polski tymczasowo ale samochód jest na polskich blachach, w zasadzie chodzi o potwierdzenie czy to ja kierowałem pojazdem i wtedy wypiszą mandat , boje sie tylko o te punkty, z tego co wszyscy piszą to nie mogą naliczyć, ale chciałbym mieć pewność, trochę dziwny przypadek

jacekw
24-05-2008, 07:51
pojdz na komisariat to zobaczysz co bedzie.

vjarek
24-05-2008, 08:22
Dowiedziałem się od znajomego policjanta że mogą być nałożone punkty karne, punkty karne będą znajdować się w systemie polskiej policji , po przekroczeniu 24punktów można dostać ban na prowadzenie pojazdów jak również może zostać powiadomiona o tym DVLA. W praktyce często wygląda to tak że osoby z zagranicznym prawem jazdy są traktowane jako osoby zagraniczne które nie dostają punktów karnych i muszą zapłacić mandat płatny gotówką na miejscu

Kazio_wichura
22-06-2008, 19:59
siema a wymienial juz ktos moze angielskie prawko na polskie ?
poprostu ide do swojego UM i oddaje ang i biore pl ?

Bury
02-07-2008, 18:17
Jak pisałem wcześniej dostałem fotkę.
Dzisiaj pismo bla bla bla,że nie mogą dać mi puntków na polskie ale mam możliwość wysłania aplikacji o counterpart i w załączniku wniosek o ten counterpart diving licence czy jak kolwiek sie to pisze.

zybi
04-07-2008, 07:37
no i gra, a potem juz bedziesz na tym smigal wiecznie :p

Bury
26-07-2008, 17:04
counter part dostałem do domu
zadzwonilem do ticket office,ze juz mam z zapytaniem co dalej
zapytali czy jestem gotow przyjac 3 punkty i zaplacic 60 funtow
zgodzilem sie oczywiscie
przyslali pismo,zeby wyslac im prawko polskie i counterpart lajsens oraz dane do przelewu kasy


mi pasuje :smoke:

zybi
26-07-2008, 19:56
no to jestesmy w tej samej sytuacji :D

ssobyy
30-07-2008, 20:34
Mnie tez zlapała niedawno kamera.
Najpierw dostałem pismo o potwierdzenie danych osobowych, i tam w rubryce nr prawa jazdy
wpisalem nr. polskiego prawka, bo tylko takie posiadam.
Odesłalem ten papier do nich.
W odpowiedzi dostalem mandat 60 L i 3 punkty,i takie zalecenie ze musze wyslac im moje prawko razem z mandatem.
Tylko ze nie jest sprecyzowane ze to musi byc oryginal prawa jadzy, wiec chyba wysle ksero.
Czy oznacza to ze nie bede musial wysylac zadnej aplikacji counterpart??
Tylko jak nalicza mi punkty??
Co myslicie o tym przypadku??
Z gory dziekuje za odp.

Bury
30-07-2008, 22:00
najlepiej zadzwon do ticket office i zapytaj
numer bedziesz mial na liscie
wyslesz kase na mandat a punktow nie dadza Ci na paszport polsatu
kumpel tak mial ze zaplacil mandat odeslasli kase w postaci czeku a sprawe skierowali do sadu bo nie mieli jak mu wlepic punktow
zadzwon najlepiej i zapytaj czego oczekuja w takim wypadku,bo jak cie juz maja w bazie danych to raczej nie odpuszcza

jeden kupel wyjechal do PL na stale i olal sprawe ale listy wysylali pol roku ze sprawa w sadzie itp itd

kogutma
30-07-2008, 23:50
tak jak BURY pisal na polskie prawko nie moga ci wlepic punktow i nie wezma od ciebie kasy ale skieruja sprawe do sadu a uwiezmi ze tam juz nie bedzie 60f tylko znacznie wiecej sad moze ci nakazac na zmiane prawka taki przypadek mial moj koles i podobny ja

Bury
31-07-2008, 06:54
ssobyy (http://www.forum.vectra-unlimited.pl/member.php?u=17464)
jak poszukasz na forum UK dobrze to znajdziesz sprawe Dzidka_GB i ile dokładnie on zapłacił przez sąd.
Counterpart jest darmowy.




edit
moja sprawa z mandatem wreszcie załatwiona do końca
dzisiaj otrzymałem swoje polskie prawo jazdy i counter part driving licence z wpisanymi trzema punktami i pozamiatane,bez sądów,łażenia problemów:smoke: (http://www.forum.vectra-unlimited.pl/member.php?u=17464):luz: (http://www.forum.vectra-unlimited.pl/member.php?u=17464)